Jiřina Dostálová, rozená Sperlichová

Item image

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Sametka vypráví tento příběh

Jiřina Dostálová, rozená Sperlichová
„Je potřeba být sám sebou a nenechat se nikým do ničeho nutit. Vážit si své osobní svobody, jednoduchých a obyčejných věcí a být laskavý. Laskavý člověk totiž vnímá druhé.“
Už jako dítě vnímala rodačka z Třince perzekuci rodiny kvůli křesťanské víře. S manželem se v osmdesátých letech přestěhovali do Trutnova a sblížili se s tamní disidentskou komunitou, která se scházela na chalupě na Hrádečku u Václava Havla. Roku 1987 Jiřina podepsala Chartu 77, díky čemuž si vykoledovala trvalý „zájem“ místních estébáků. Musela absolvovat mnohahodinové ponižující výslechy, i když policisté dobře věděli, že má doma sotva narozenou dcerku.

Několik dní po policejním masakru v Praze na Národní třídě 20. listopadu 1989 se na tehdejším Gottwaldově (dnes Krakonošově) náměstí v Trutnově konala první tichá demonstrace. Účastnila se jí jen hrstka přívrženců Charty 77, obklíčená příslušníky Veřejné bezpečnosti a StB. „My jsme chodili za lidmi z davu, ať se přidají. Vždycky když někdo vystoupil, tak policajti šli a okamžitě ho zatlačili zpátky. Nás nechali, ale nikdo se nesměl připojit. Byli jsme tam jak na přehlídce. Spousta lidí stála na chodnících, jako by nám fandili,“ vzpomíná Jiřina Dostálová na první nesmělé projevy sametové revoluce v Trutnově.

V polovině 90. let se Jiřina Dostálová z Trutnova odstěhovala na Moravu. Zapojila se tam do veřejného života a založila občanské sdružení Modrá velryba, které dnes již deset let organizuje mnohé akce pro děti i dospělé. Dodnes se věnuje potřebným lidem v šumperské Charitě.

Zdroj: Paměť národa a http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/listopad89/dostalova/

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Zavřít komentáře

Komentáře (2)

Zanechte komentář