František Derfler

Item image

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Sametka vypráví tento příběh

František Derfler
František Derfler (12. února 1942 v Plzni) je český herec, divadelní organizátor, divadelní pedagog.

Po absolutoriu na brněnské JAMU v roce 1964 působil nejprve v pražském Divadle Jiřího Wolkera (1964–1975), poté do roku 1980 působil v brněnském Divadle Husa na provázku. Od roku 1980 je členem činohry Národního divadla v Brně, kde v letech 1990 až 1997 pracoval ve funkci šéfa jeho činohry. V roce 1969 se stal spoluzakladatelem experimentálního Bílého divadla.

Jedná se o signatáře Charty 77 a vydavatele brněnské samizdatové edice Studnice. V listopadu 1989 v Brně spoluzakládal místní Občanské fórum a stal se i jeho mluvčím.

Od roku 2003 vyučuje na brněnské JAMU na její Divadelní fakultě.

Charta 77
Charta 77 byla neformální československá občanská iniciativa, která kritizovala „politickou a státní moc“ za nedodržování lidských a občanských práv, k jejichž dodržování se ČSSR zavázala při podpisu Závěrečného aktu Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě (KBSE) v Helsinkách. Iniciativa působila v letech 1977 až 1992. Pojmenována je podle dokumentu Charta 77 (Prohlášení Charty 77) z 1. ledna 1977.

Autory, organizátory a mezi prvními signatáři byli Jan Patočka, Jiří Němec, Václav Benda, Václav Havel, Ladislav Hejdánek, Zdeněk Mlynář, Pavel Kohout, Petr Uhl, Ludvík Vaculík a Jiří Hájek. Jeden ze tří prvních mluvčí, profesor Jan Patočka byl také první obětí represí komunistického režimu vůči signatářům Charty 77, když 13. března 1977 po několikahodinovém výslechu zemřel. Jeho pohřeb v Břevnově se stal významnou událostí protikomunistického odporu. Nekrolog četl Ladislav Menzel, který v červenci následujícího roku předčasně zemřel. Signatáři reprezentovali odlišná povolání, politické postoje i náboženská vyznání. Řada z nich se výrazně zapojila do veřejného života po Sametové revoluci v roce 1989.

Text byl převzat z Wikipedie.

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Zavřít komentáře

Komentáře (6)

Zanechte komentář