František Srovnal

Item image

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Sametka vypráví tento příběh

František Srovnal
„My jsme už nevěřili, že komunismus padne. Jen jsme tajně doufali.“
František Srovnal se narodil v roce 1947. Rok po jeho narození režim ukradl jeho otci obchod v Zábřehu, což determinovalo budoucí rodinný vztah ke komunismu.

V době normalizace se skrze společnost věřících v Praze seznámil s vůdčími postavami disentu. Na Zábřežsku potom pomáhal s informovaností o skutečných poměrech v zemi. Byl jedním z organizátorů bytových seminářů, distribuoval samizdaty a náboženskou literaturu.

V listopadu 1989 se díky Josefu Zvěřinovi mohli manželé Srovnalovi podívat na svatořečení Anežky České v bazilice sv. Pavla v Římě. Tam se dozvěděli o listopadové demonstraci studentů na Národní třídě. Domů se vrátili 20. listopadu a hned ráno dalšího dne byl František Srovnal zatčen přímo na pracovišti a odvezen k výslechu na StB. „Tak mě tam vyvedli, sedli si tři vedle mě a jeden začal datlovat do toho stroje. Otázky byly směřovány hlavně na to, jak se znám s Josefem Zvěřinou. Já jsem říkal: ,Velice dobře. Je to výborný člověk, ryzí kněz. Kdybyste ho, pánové, poznali…‘ A oni si to psali: ,Ryzí kněz, ryzí člověk. Prosím zaprotokolovat.‘ To jsem byl úplně nad věcí, jak jsem byl nevyspalej. Oni byli takoví nejistí, pobledlí. A já jsem toho vyloženě zneužíval.“

Po revolučních dnech se pan Srovnal nechal přemluvit a kandidoval v komunálních volbách. Dostal nejvíce hlasů a byl zvolen starostou. Po čtyřech letech ovšem přišlo velké zklamání, když byl ve volbách poražen bývalým komunistickým funkcionářem.

Zdroj: Paměť národa a http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/listopad89/srovnal/

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Zavřít komentáře

Komentář (1)

Zanechte komentář