Ivan Martin Jirous

Item image

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Sametka vypráví tento příběh

Ivan Martin Jirous
„Když nastal takzvaný převrat, já tomu říkám Velký listopad, tak jsem byl v kriminále.”

Ivan Jirous vystudoval kunshistorii a umění formovalo celý jeho život. Poté, co společně s kapelou The Plastic People of the Universe nezískali tzv. přehrávky, pokračovali ve svém koncertování ilegálně a tvořili tak druhou podzemní kulturu mimo režimem povolené hranice. Při pořádání jednoho z festivalů byla celá kapela zadržena StB. Jejich pozdější odsouzení dokázalo sjednotit různé názorové proudy opozice a bylo impulsem k sepsání prohlášení Charty 77.

Po propuštění v dubnu 1979 se znovu zapojil do neoficiálního kulturního života, publikoval řadu textů v samizdatu, napsal i podstatnou část prózy Pravdivý příběh Plastic People a v roce 1981 byl opět zadržen za vydávání časopisu Vokno. Rok 1989 Ivan Jirous již po několikáté trávil ve výkonu trestu, o aktuálním dění jej informovali přátelé prostřednictvím dopisů. Od nich dostával mnoho zpráv o tom, co se zrovna dělo, Jirous vzpomíná například na to, jak mu v průběhu srpna přišla zpráva: „,Včera jsme zmokli, zase jsme uschli.‘ Tak mi bylo jasný, že nasadili vodní děla.” Byl jedním z prvních věznů, které v listopadu propustili na amnestii prezidenta. Podle svých slov zůstal v každé době i během normalizace svobodný, ačkoli jako politický vězeň strávil za mřížemi více než 8 let.

Za sbírku Magorovy labutí písně, která vznikla během jeho pobytu ve vězení, získal Cenu Toma Stopparda, v anketě Lidových novin vyhrál dvakrát cenu Kniha roku. V roce 2006 mu byla za celoživotní dílo udělena Cena Jaroslava Seiferta.

Zdroj: Paměť národa a http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/listopad89/jirous/

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Zavřít komentáře

Komentář (1)

Zanechte komentář