Jaroslav Vrbenský

Item image

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Sametka vypráví tento příběh

Jaroslav Vrbenský
„Aby lidé dělali pořádně svou práci a měli také na mysli druhé.“
I přes přísná omezení v oblasti vydávání literatury v 70. a 80. letech oficiálně vycházely některé hodnotné tituly, které nebyly zcela v souladu s tehdejší ideologií, a to především prostřednictvím nakladateství Vyšehrad.

Jedním z jeho hlavních editorů byl bývalý politický vězeň Jaroslav Vrbenský, kterému se společně s jeho kolegy dařilo nabídnout veřejnosti knihy, které v komunistickém Československu do té doby vyjít nesměly. Podle pana Vrbenského bylo třeba používat různé ústrky a kličky, především o vytváření ideologicky průchodných názvů, doplněné vhodnými komentáři, a když bylo nejhůř, vymyšlení si třeba fiktivního sovětského recenzenta, který publikaci pochválil.

O tom svědčí vzpomínka Jaroslava Vrbenského, když potkal jednu z referentek Knižního odboru Ministerstva kultury. Řekla mu, že zamítli všech 6 knih, o jejichž vydání nakladatelství Vyšehrad usilovalo. Pamětník na to odpověděl. „Ale víte, že Camillo Torrés je pro Fidela Castra velkým vzorem? A my teď jeho knihu, která je před tiskem, máme na seznamu těch škrtnutých.´ Tehdy bylo asi čtrnáct dní před návštěvou Castra. A tak jsem ještě dodal: ´Ale stejně to budu konzultovat s Castrem´ a myslel jsem si, že pochopí, že to je vtip a budu moci odejít. Ale ona řekla: ´No, jestli tu sazbu zatím nemáte zničenou, tak nám ji sem přineste a my ji dáme posoudit našim odborníkům. ´“

Několik dnů po tomto rozhovoru přišel do redakce dopis, že mohou pokračovat na na přípravě tohoto titulu. V současnosti Jaroslav Vrbenský stále pracuje v nakladatelství Vyšehrad jako externí redaktor.

Zdroj: Paměť národa a http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/listopad89/vrbensky/

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Zavřít komentáře

Komentáře (2)

Zanechte komentář