Jiří Suchý

Item image

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Sametka vypráví tento příběh

Jiří Suchý
Divadelník, skladatel, textař a spisovatel Jiří Suchý se narodil 1. října 1931 v Plzni. V roce 1958 stál u zrodu Divadla Na zábradlí a o rok později v roce 1959 spolu se svým blízkým spolupracovníkem Jiřím Šlitrem založil divadlo Semafor, které se zásadním způsobem zapsalo do historie českého divadla i populární hudby. Stovky písní napsaných společně s nerozlučným partnerem Jiřím Šlitrem patří k vrcholům české písňové tvorby uplynulého století. Zatímco 60. léta patří v kariéře Jiřího Suchého k nejúspěšnějším, 70. léta jsou obdobím útlumu. Za podpis manifestu Dva tisíce slov v roce 1968 byl v 70. letech omezován ve své umělecké činnosti. Nesměl vystupovat v televizi, v rozhlase, nemohl natáčet filmy, vydávat knížky, zbylo mu pouze vystupování v divadle Semafor, kde však byl zbaven vedoucí funkce. Činnost Semaforu byla zájmem Státní bezpečnosti o osobu Jiřího Suchého výrazně poznamenána po celé období normalizace. K přežívání na okraji oficiální kulturní scény dále patřily návštěvy různých mládežnických klubů na malých městech. I tato představení byla monitorována komunistickou tajnou policií. Roku 1977 odmítl podepsat tzv. Antichartu, perzekuce tudíž trvala až do druhé poloviny 80. let, kdy došlo pod vlivem sovětské perestrojky k určitému uvolnění kulturních poměrů.

Jiří Suchý byl již v roce 1988 přesvědčen, že komunistický režim brzy padne. Přesto byl překvapen vývojem událostí. Po brutálním zásahu police proti studentské demonstraci 17. listopadu divadlo Semafor tak jako další česká divadla vstoupilo do stávky a místo představení vedlo besedy s diváky. V prosinci pak se svým souborem podporoval studentské stávky tím, že objížděl fakulty a diskutoval se studenty. Konec totality umožnil Jiřímu Suchému svobodnou tvorbu. Stal se opět ředitelem Semaforu a na scénu uvedl hru „Hej rup aneb Peklo nebude a ráj se vrací“, čímž reagoval na aktuální společenské změny. Jiří Suchý si pro zhodnocení dvaceti let svobody vypůjčil slova z jedné své hry: „Teď jsme se ocitli v raném kapitalismu a kapitalismus je mnohem lepší než socialismus, ale horší, než jsem čekal.“

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Zavřít komentáře

Komentáře (9)

  1. Myslím, že vaše takzvané sametky jsou naprosto okopírovány od geocachingu, akorát trochu jiný popis histrorie jinak naprosto stejné,kromě toho, že je za 3 měsíce zase dáte pryč, protože tato akce skončí.Podle mě je to naprosto bezvýznamné i s toutou malou propagací je u jedné „sametky“ okolo 10 nálezů, sám jsem se o tom dozvěděl měsíc před koncem.

Zanechte komentář