Kapela

Item image

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Sametka vypráví tento příběh

Kapela
Rok 1989 začal pro mě a moji kapelu ŠANOV 1 poměrně zostra, dvěma koncerty v Praze v době Palachova týdne, a je jasný, že jsme se šli podívat, jak to na Václaváku vypadá. A hned jsme první den dostali dávku z kropicího vozu. Podruhý nás pro změnu napadli čtyři milicionáři – a jeden, ten nejvíc aktivní, se za mnou a za mým kamarádem Kačerem vydal o kus dál, než bylo pro něj zdrávo. Trochu jsme ho nakopali a dali mu několik rad, aby se už těchto policejních manévrů nikdy nezúčastnil.

To všechno mě utvrdilo v tom, že bude s komunistama brzo konec, v dubnu 89 se v Polsku začala radikálně měnit politická situace. To byla první vlaštovka. Pak přišlo „Několik vět“ a Jakešův projev známý jako kůl v plotě, taky spousta koncertů, a najednou tu byl listopad 89. Napřed jsme odjeli první listopadový víkend do Polska, tam jsme dostali plno energie na setkání hnutí střední Evropa ve Wroclavi, kde jsme jako jedni z mála projeli z NDR a vystupovali jako zástupci domácí kultury. Zájem publika byl hlavně ze strany Poláků a exilových politiků, čeští fanoušci chtěli hlavně Karla Kryla a Jardu Hutku a plno dalších, které už několik let neslyšeli naživo.

Za týden na to jsem vedl demonstraci doma v Teplicích; byla sice proti smogu, znečistěnému ovzduší, ekologii a špatným podmínkám v regionu, ale většině bylo jasný, že jdeme proti režimu. Samotná akce v Teplicích ten den skončila obuškovým výpraskem, ale dohra byla za týden, v pondělí 20. 11., na zimním stadionu v Teplicích. Ale to musím ještě popsat situaci, která začala v pátek 17. listopadu, kdy jsem se svou kapelou ŠANOV 1 odjel na jih Čech, kde jsme odehráli dva koncerty s Telex, a na ten druhý ve Strakonicích přijelo několik lidí i z Prahy. Vyprávěli nám o Národní třídě a o policii, která byla jiná, agresivní, daleko silnější. Ty lidi dostali hrozný výprask. K tomu všemu jsme celou dobu v autě poslouchali rádio Svobodná Evropa, které vše popisovalo a zvalo lidi na demonstrace do Prahy na Václavák.

My jsme měli v neděli s kapelou jiný program. Každá kapela, co chtěla vystupovat na veřejnosti, musela mít jednak zřizovatele, a pak také hudební zkoušky, tzv. přehrávky. My jsme měli takovou přehrávku v neděli 19. 11. v Ústí nad Labem. Napřed jsme měli v plánu zahrát tam několik věcí, co jsme nazkoušeli jen tak pro komisi, ale situace v zemi se vyhrotila, a tak jsme tam zahráli svoje věci, který se komunistům nemohly líbit. Protože přehrávka byla veřejná, tak se dostavilo asi sto fanoušků kapely, většinou pankáčů. Po skončení produkce se komise zhrozila a vyslovila nám zákaz. My jsme jim řekli, že nás už nic nezastaví, a odešli jsme domů. Soudruzi ještě nechápali, co se děje. Za týden nám přišel poštou domů certifikát, že jsme profesionální skupina bez omezení vystupování. Někdo asi pochopil, co se ve společnosti děje a co se bude dít.

Druhý den, v pondělí 20. 11., jsme všichni šli po práci na zimní stadion v Teplicích, kde si OV KSČ uspořádalo setkání s občany. Páni na okresu si chtěli demokraticky vyříkat celou situaci a diskutovat s lidma, ale StB jim dalo podpásovku a několik aktivistů veřejně zatklo. Během několika minut asi deset tisíc lidí demonstrativně vykřičelo vedení strany s heslem ZŮSTANETE SAMI a všichni odešli domů.

Petr Růžička

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Zavřít komentáře

Komentář (1)

Zanechte komentář