Lavička Václava Havla

Item image

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Sametka vypráví tento příběh

Lavička Václava Havla
Je projekt pamětních míst věnovaných Václavu Havlovi v podobě dvojice křesel spojených kulatým stolem, jehož středem prorůstá kmen stromu.

Podoba a symbolika
S myšlenkou pamětních míst věnovaných bývalému prezidentovi přišel český velvyslanec ve Spojených státech amerických Petr Gandalovič, který oslovil světoznámého architekta a designéra Bořka Šípka s žádostí, aby vytvořil veřejné umělecké dílo, inspirované osobou a demokratickými ideály zesnulého prezidenta Václava Havla. Prof. Šípek v roli hlavního architekta správy Pražského hradu pracoval v letech 1992–2002 na obnově hradních interiérů a věnoval nespočet uměleckých děl svému blízkému příteli, prezidentu Havlovi, který v dokumentu Občan Havel, mapujícím mediální (ne) soukromí ikony českého občanství, vyslovil přání, aby si ho lidé s designem a uměleckými artefakty Bořka Šípka podvědomě spojovali.

Pan Šípek přišel s velmi jednoduchým a přitom velmi kreativním designem symbolizujícím demokratickou otevřenost k dialogu, složeným ze dvou kovových zahradních křesel, spojených s kulatým stolem, jehož středem prorůstá lípa, národní strom České republiky. Jeho záměrem bylo vytvořit na veřejném prostranství místo k setkávání a podpoře vzájemných dialogů. Místo ke svobodnému projevování názorů, kde se bude diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a životních postojů prezidenta Havla. Autor sám instalaci nazval „Hovoří demokracie“ a pracovně instalaci označuje za lavičku.

Prof. Tomáš Halík, blízký přítel Václava Havla, v rozhovoru pro Český rozhlas vysílaném 5. října 2013 k instalaci uvedl: „Ta lavička s těmi dvěma židlemi symbolizuje vlastně tu ochotu sednout si za jeden stůl a hovořit spolu. A to si myslím, že je také důležitý odkaz Václava Havla: I když jsme lidé různých názorů, různého politického přesvědčení, různého náboženského přesvědčení, přeci jenom je strašně důležité, abychom si sedli za jeden stůl a hovořili spolu a společně hledali pravdu.“

Umístění
První Havlovo místo bylo vytvořeno na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu D.C., a slavnostně odhaleno 3. října 2013, díky podpoře Georgetownské univerzity, českého velvyslanectví ve Washingtonu, Knihovny Václava Havla a společnosti AmericanFriendsofthe Czech Republic. Slavnostního ceremoniálu se jako patronky místa zúčastnily Dagmar Havlová a Madeleine Albrightová.

První Havlovo místo v Evropě bylo slavnostně odhaleno v Irsku, v parku Sv. Patrika v Dublinu, ve Světový den lidských práv (10. prosince), roku 2013. Instalaci slavnostně odhalili dublinský starosta Lord MayorOisinQuinn a bývalý kancléř prezidenta Havla a bývalý ministr zahraničních věcí České republiky, Karel Schwarzenberg.

Dalším místem instalace pamětního Havlova místa byla Barcelona, kde 15. února 2014 v parku Parc de la Ciutadella, vedle budovy katalánského parlamentu, místo odhalil starosta města a Karel Schwarzenberg.

V Česku byla první lavička odhalena 1. května na Maltézském náměstí v Praze a druhá 11. června v areálu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

V průběhu roku 2014, ve kterém se připomíná 25. výročí Sametové revoluce, proběhne celá řada dalších instalací pamětních Havlových míst.

Text převzat z Wikipedie

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Zavřít komentáře

Komentáře (10)

Zanechte komentář