Lidský řetěz komunisty varoval, že v jednotě je síla

Item image

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Sametka vypráví tento příběh

Lidský řetěz komunisty varoval, že v jednotě je síla
Hradec Králové – Revoluční vlna z Prahy, kde se začalo demonstrovat už 17. listopadu 1989, se do východočeské metropole dostala s třídenním zpožděním.

Hradečáci začali „sametově“ měnit režim 20. listopadu. Do revolty proti komunismu se zapojili studenti, dělníci i tisíce obyvatel města.

Hradecká sametová revoluce začala v pondělí. Ten den se na dveřích hradeckého divadla začala objevovat první prohlášení divadelníků o jejich vstupu do stávky. Se zněním sdělení hradeckých i pražských herců se večer na Velké náměstí přišly seznámit první desítky obyvatel východočeské metropole.

Další den už lidé v ulicích města nacházeli vylepené ručně psané plakáty s pozváním na manifestaci k zimnímu stadionu. V 16 hodin se tu shromáždilo asi pět stovek lidí, které studenti vyzvali k pochodu na protest proti zákroku pořádkových sil v Praze.

„Průvod směřující přes Masarykovo náměstí na Velké náměstí se po cestě rozrostl na několik tisíc lidí. Na Starém městě si také demonstrující vyslechli provolání pražských studentů,“ vzpomíná Jaroslava Pospíšilová z Muzea východních Čech.

Do stávky vstoupili postupně studenti všech hradeckých vysokých škol, kromě vojenské fakulty.

Ve středu už ulice města zaplavily letáky i plakáty se stanovisky k pražským událostem 17. listopadu, s požadavky stávkujících studentů i nově vzniklého Občanského fóra.

„Přímí účastníci zásahu policie na Národní třídě také přijeli do kraje, aby informovali veřejnost a dělníky o skutečné situaci v zemi. Objevily se i první videozáznamy ze 17. listopadu v Praze,“ říká Jaroslava Pospíšilová.
Žižkovo, nyní Velké náměstí se v neděli stalo místem konání manifestace, která zahájila nepřetržitý každodenní řetězec mítinků. „Při nedělní manifestaci vytvořili přítomní lidský řetěz jako živý důkaz často skandovaného hesla V jednotě je síla,“ dodává Pospíšilová.

Na závěr demonstrace zazněla státní hymna a tisíce lidí se ubezpečily, že se tu při další akci opět shledají. Stejný den se stal mluvčím Občanského fóra, které si zvolilo za své sídlo hradecké divadle, někdejší ředitel ZOO ve Dvoře Králové nad Labem Josef Vágner.

Významné listopadové události v Hradci uzavřela manifestační generální stávka od 12 do 14 hodin na podporu požadavků Občanského fóra. Od 16 hodin následovala demonstrace obyvatel města.

Zdroj: http://hradecky.denik.cz/zpravy_region/listopad_1989_sametova_revoluce_20091001.html

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Zavřít komentáře

Komentáře (7)

  1. První! Konečně jednou 😀
    Lidi proč hledáte v tunelu? Tam byla sametka loni. Letos je na jiném místě – zřejmém dle obrázků i souřadnic.

    Sametka je na svém místě (tunel to opravdu není) a těší se na další nálezce. Moc pěkný úkryt, jen co je pravda, hlavně se nebát pavouků a pavučin :)

Zanechte komentář