LISTOPAD 89: Poslanci v pád režimu nevěřili

Item image

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Sametka vypráví tento příběh

LISTOPAD 89: Poslanci v pád režimu nevěřili
Hradecko – V roli poslankyně Federálního shromáždění zažila Vítězslava Klůzová ze Smiřic sametovou revoluci – pád komunistického režimu v Československu i volbu prvního porevolučního prezidenta.

Před dvaceti lety podle bývalé poslankyně za Československou stranu socialistickou a současné smiřické zastupitelky Vítězslavy Klůzové panovala ve Federálním shromáždění zvláštní atmosféra.

„Člověk věděl, že se něco děje, ale neměl důvěru k tomu, že by se mohlo něco změnit. Bylo mi tehdy čtyřicet let, takže jsem v tom režimu žila prakticky celý život. Až po prázdninách, když přišly zprávy o událostech v Německu, bylo jasné, že se cosi stane,“ vzpomíná Vítězslava Klůzová na tehdejší časy.
V Československé straně socialistické se seznámila s lidmi, kteří byli komunistickým režimem poznamenaní.

„Poznala jsem tam například pana Přeučila, který byl odsouzený v procesu s Miladou Horákovou. Necítil nenávist, jen ho mrzelo, když na Václavském náměstí potkal procházejícího se bachaře z uranových dolů. Nechápu, že Ludmilu Brožovou–Polednovou odsoudili až teď,“ říká.

Mezi 17. a 27. listopadem 1989 se účastnila mítinků a pochodů v Hradci Králové. O událostech sametové revoluce ve Smiřicích, odkud pochází, se dozvídala pouze z vyprávění. „Sedmadvacátého listopadu jsme ve Federálním shromáždění hodnotili zásah proti studentům na Národní třídě, od té doby jsem byla v Praze,“ popisuje vývoj revolučních událostí Vítězslava Klůzová.

„Měli jsme stát za prezidentem, ale on na zasedáních ani nepromluvil. Nebylo se už čeho zastávat,“ dodává. V prosinci 1989 tak byl zvolen do funkce prvního porevolučního prezidenta Václav Havel.

„Tři měsíce po převratu navštívil Václav Havel se svou ženou Olgou hradecký pivovar,“ připomíná jeden z porevolučních zážitků Vítězslava Klůzová, která se poté společně s Josefem Luxem účastnila mnoha mítinků v Hradci, Dvoře Králové nad Labem či na Havlíčkobrodsku.

Zdroj: http://hradecky.denik.cz/zpravy_region/sametova_listopad1989_20091106.html

Místo – Hradecký pivovar

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Zavřít komentáře

Komentáře (3)

Zanechte komentář