Rozhovor s maminkou

Item image

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Sametka vypráví tento příběh

Rozhovor s maminkou
Projekt Naše revoluce zpracovali studenti Základní a mateřské školy s polským jazykem vyučovacím z Karviné pod vedením Tomasze Smilowskiho, Dariny Cieślarové a Ewy Cielecké.

Žáci zaznamenávali rozhovory s rodiči, jak oni sami vnímali rok 1989 – život před a po revoluci, dále zpracovávali komiks na téma 17. listopadu, revoluce (8. a 9. ročník). Poté psali výklad opět na téma 17. listopadu a událostí s tím spojených (9. ročník). Po besedě pak 8. třída ve dvou skupinách zpracovávala plakáty, které se týkaly dvou nejvýraznějších postav roku 1989 v ČR a Polsku (Havel, Walesa).

Jacek Sikora – Rozhovor s maminkou

Jak probíhal ten den?

V ten den se v Ostravě nic zvláštního nedělo. Učili jsme se jako obvykle. Teprve večer jsme se dozvěděli ze zpráv, že skupina lidí v Praze demonstrovala a situace byla utišena. Televize to nijak moc nekomentovala. V pondělí jsem jako obvykle jela do školy. Vystoupila jsem z autobusu a šla jsem uličkami Ostravy směrem k fakultě. Cestou jsem potkala kamarádku Janu. Když jsme přišli ke dveřím fakulty, uviděly jsme dva studenty, kteří nás informovali, že dveře jsou uzavřeny, nikdo dovnitř nesmí a nasměrovali nás na náměstí, kde se konala demonstrace. Nikdo pořádně nic nevěděl, až na náměstí vše nám bylo jasno. Ten den nám zůstane v paměti.

Jakou roli jsi tam měla Ty?

Ode mne se nic nežádalo, ale sama jsem cítila, abych byla na náměstí a podpořila tak ideu lidu, myšlenky všech, které byly i mými.

Jsi spokojená s výsledkem Sametové revoluce?

Tenkrát jsem byla spokojená s děním, které se odehrávalo pak. Všichni jsme vzhlíželi k Václavu Havlovi a očekávali zázraky.

Zdroj: Člověk v tísni, program Jeden svět na školách, jsns.cz/cz/naserevoluce/

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Zavřít komentáře

Komentáře (2)

Zanechte komentář