Sametová revoluce v Havířově

Item image

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Sametka vypráví tento příběh

Sametová revoluce v Havířově
V rámci dějepisného kroužku jsme si dali za úkol najít tiskoviny, které v těchto listopadových dnech roku 1989 vycházely. Podařilo se nám najít Rudé právo, Novou svobodu, Mladou frontu dnes, Dikobraz, Mladý svět a také stolní kalendář tohoto roku. Při hledání tiskovin jsem vůbec netušila, že nejcennější materiály jsou u nás doma, na což mě upozornil můj manžel Vojtěch Zapalač. Tyto tiskoviny získal při své cestě do Prahy 2. prosince 1989. Zúčastnil se tehdy manifestace na Václavském náměstí, tiskoviny dostal od studentů, kteří je rozdávali. Po návratu je rozdával svým přátelům v Havířově.

V hodině dějepisu a občanské výchovy jsme společně se žáky s materiály pracovali, přiblížili jsme si tyto historické události tímto netradičním způsobem. Po žáky to byl nevšední zážitek pročítat si tisk tehdejší doby, vnořit se do atmosféry revolučních dnů roku 1989.

Jsme hluboce znepokojeni rozhodnutím některých členů ÚV KSČ odstoupit ze svých funkcí. Ke své práci potřebujeme vhodné podmínky! Vycházíme ze skutečnosti, že nejvhodnější podmínky vytváří útlak a vláda nerozumu. Uplynulá doba nám přinášela tolik inspirace a podnětů! Žádáme vás proto, soudruzi, zastavte obrodný proces, jinak skončí sranda.

Pražští satirici – Úryvek z dobového tisku

Zpracovali členové dějepisného kroužku pod vedení paní učitelky Šárky Zapalačové ze ZŠ Havířov – Šumbark v rámci projektu Naše Revoluce

Zdroj: Jeden svět na školách, Člověk v tísni, www.jsns.cz/naserevoluce

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Zavřít komentáře

Komentáře (3)

Zanechte komentář