Sametová revoluce v Karlových Varech

Item image

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Sametka vypráví tento příběh

Sametová revoluce v Karlových Varech
Jak o sametové revoluci v roce 1989 v Karlových Varech hovoří kronika města a naši doma? – na tuto otázku se snažili najít odpověď studenti semináře z dějepisu třetích ročníků a septim Prvního českého gymnázia pod vedením paní profesorky Erbenové. Společnými silami se pokusili vytvořit malé listopadové kalendárium na základě informací, které načerpali z kroniky města Karlovy Vary 1989/90. Jak výběr, tak i hodnocení některých událostí odpovídá jejich pohledu na sametovou revoluci v Karlových Varech. Někteří z nich také vyzpovídali své rodinné příslušníky a zaznamenali jejich vzpomínky na tyto události.

„Děda byl v Lidových milicích, a tak do Prahy jezdil, nicméně do policejních akcí zapojen nebyl. Doma pak líčil, jaký jsou ti demonstranti chuligáni, že je to hrůza. Když jsem se účastnila protestů i já, tak mi doma nadávali, že jsem fašistka. Nakonec to prasklo a doma se to uklidnilo,“
vzpomíná maminka jednoho ze studentů, které bylo v době revoluce 19 let.

Listopadové kalendárium
(komentář studentů: „Události v Karlových Varech proběhly s určitým zpožděním díky neinformovanosti a malému zájmu.“)

18. listopadu
Herci divadla Vítězslava Nezvala přečetli divákům své požadavky a výzvu ke generální stávce, diváci jednohlasně souhlasili.

20. listopadu
Před Hlavní poštou proběhl první mítink, kterého se zúčastnilo asi 200 občanů. O jediný den později se sešlo asi 5 tisíc lidí, další den 6 tisíc. Nakonec se manifestace přesunuly před lázeňské sanatorium Thermal.

21. listopadu
Divadelní herci zvolili stávkový výbor a vstoupili do stávky. Týž večer místo divadelního představení následoval dialog s obecenstvem. Těm, kteří neměli zájem, bylo vráceno vstupné (celkem 800 Kč), a do pokladny tuto částku dali herci.
(komentář M. Bečky: „Zajímavé je, že všichni umělci z ničeho nic začali podporovat studenty. Ať už se jednalo o karlovarské rockové skupiny – karlovarská rocková skupina CODA uspořádala koncert, jehož výtěžek šel do kapes stávkujícím studentům – nebo symfonický orchestr. Studenti na oplátku přijeli informovat veřejnost z centra dění sametové revoluce.“)

22. listopadu
Na některých středních školách bylo přerušené vyučování nahrazeno diskusemi na aktuální události. Bylo vidět, že karlovarská mládež je radikálnější, než ostatní občané. Informováni byli studenti od pražských a plzeňských vysokoškoláků, kteří sem přijížděli.

22. listopadu
Na manifestaci dorazili předseda MěstNV Miloslav Vaněk a tajemník OV KSČ Ivan Fedosjev. Jejich vystoupení bylo přerušováno nesouhlasem demonstrantů.
24. listopadu
Proběhlo zasedání OV KSČ. Účastníci omítli vést dialog na ulici. Chtěli jednat v důstojných podmínkách a bez emocí. Vyslovili požadavek, aby odstoupili ze všech svých funkcí ti, kteří nesou svůj díl odpovědnosti za politickou krizi ve straně a státě.

25. listopadu
Oficiální sejití se zástupců OF v Karlových Varech. Mluvčími Občanského fóra ve městě se stali dělník Jindřich Konečný a Jiří Kotek. Sídlo bylo v prvních dnech v Divadle V. Nezvala.

27. listopadu
Proběhla generální stávka ve všech podnicích, školách a závodech.
Kronikář také upozorňuje na to, že všechny demonstrace, které se konaly od 20. listopadu, proběhly v poklidu, bez výtržností a od 22. 11. také bez uniformované VB.

4. prosince
Opět manifestace před Thermalem, kterou organizovalo Občanské fórum. Zazněl zde požadavek na zastavení distribuce krajského deníku Pravda, který psal nepravdivě o probíhajících událostech.

10. prosince
Proběhla manifestace před Domem potravin u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv. Zároveň před domem Esa byl umístněn reliéf ruky se vztyčenými 2 prsty jako symbolem svobody. V tento den byla také ukončena stávka všech karlovarských umělců.

18. prosince
Před Thermalem se shromáždilo cca 15 tisíc občanů. Bylo požadováno, aby vedoucí funkcionáři MěstNV odstoupili ze svých míst. Byl schválen návrh, aby byla jedna ulice pojmenována podle Jana Palacha. Průvod s hořícími svíčkami a zvonícími klíči prošel před budovou MěstNV.

21. prosince
Bylo dohodnuto, že z funkce odstoupí M. Vaněk, F. Bartoš a B. Taitl.

29. prosince
Sdružení Ananas předvedlo zajímavé představení „převlékaní kabátů“ u Hlavní pošty. Podivné existence měly na kabátech pěticípou hvězdu, vešly za plentu a vrátily se v novém oděvu se srdíčkem OF.
(komentář některých studentů: „Tato akce mě při čtení kroniky nejvíce zaujala. Přišlo mi zajímavé takto vyjádřit svůj názor na události.“)

V posledních dnech roku 1989 se začaly na Karlovarsku formovat nové politické strany.

Zpracovali studenti semináře z dějepisu pro třetí ročníky a septimy v rámci projektu Naše Revoluce

Zdroj: Jeden svět na školách, Člověk v tísni, www.jsns.cz/naserevoluce

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Zavřít komentáře

Komentář (1)

Zanechte komentář