Staré šachy

Item image

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Sametka vypráví tento příběh

Staré šachy
J. Š. Junger, 8 let, ZŠ Kaménka – Čelákovice
Moje babička mi přivezla šachy. Je to tátova máma a mám ji moc rád. Šachy jsou staré. Jsou dřevěné a magnetické. Figurky jsou taky dřevěné s magnetem. Krabička na figurky je i šachovnice. Prý to jsou cestovní šachy. A babička říká, že procestovaly kus světa. To je asi pravda, protože s námi cestují v karavanu a my tedy jezdíme hodně a daleko. Do Čech, ale i do Německa nebo do Polska.
Babička tyto šachy dostala od svého dědy, když jí bylo pět roků. Byl to můj prapraděda. Hráli je spolu často a všude. Například v lese na posedu při čekání na vysokou. To jsou srnky a jeleni. Potom babička vyrostla a prapraděda umřel. Šachy zůstaly ve skříni. Babička si našla mého dědu. A když čekala v bříšku mého tátu, vzpomněla si na staré šachy ve skříni. Hráli je tedy vlastně všichni tři společně – babička, děda a můj ještě nenarozený táta. Potom bohužel zemřel i můj děda. A babička hrála šachy jenom s mým tátou. To byl stejně malý kluk, jako jsem teď já.
Babička si našla nového manžela. Měla v bříšku mého strejdu Tondu, tátovo bráchu. A i s novým manželem a strejdou v bříšku hráli všichni společně šachy. I strejda Tonda se naučil hrát šachy. Hrál je moc rád a tak šachy cestovaly s rodinou na výlety i na dovolenou. A tak se stalo, že v Chorvatsku se jim rozbil jeden pěšec. Tondovo kmotr, vyhlášený truhlář z Těmic, vyřezal nového. Je hezký. Ale chybí mu magnet. Tak se dobře pozná, který to je.

Tonda vyrostl a šachy byly zase hodně dlouho ve skříni. Až na podzim roku 1989 je můj táta z té skříně vytáhl. V té době byla Sametová revoluce a můj táta moc chtěl být u toho. Prý to bylo fantastické, vypráví. Takže babičce namluvil, že chodí na šachový kroužek. Ale místo toho chodil na demonstrace. Jednou jel dokonce s kamarády až do Prahy na obrovskou demonstraci a šachy vzal s sebou. Jel přeci na šachový turnaj! Ale já si prý takhle nikdy vymýšlet nesmím, říká můj táta.

A před rokem přivezla babička šachy mně. Hraju je moc rád. Naučil mě je táta. Hrajeme je spolu, když jsme na cestách s naším karavanem nebo když je táta večer doma. A hraju je i s babičkou. A už jsem ji několikrát porazil! Je prima pocit jí dát šach mat. Tátu jsem zatím ještě neporazil. Mám mladšího brášku Kubu. Jsou mu tři roky. A taky s námi hraje šachy, jak on říká. Ale dělá tam takový mišmaš, protože vůbec nerozumí pravidlům! Je to prostě Kuba!

Spočítali jsme s babičkou, že je šachům skoro 60 roků a prošly pěti generacemi naší rodiny! A slíbil jsem babičce, že je jednou budu hrát se svým synem i se svým vnukem. Ale to bude až za dlouho. Teď jdu babičce dát další ŠACH MAT!

Zdroj: Zapomenutí, z.s., www.muzeumvkrabicce.cz

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Zavřít komentáře

Komentáře (4)

Zanechte komentář