Václav Teplý

Item image

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Sametka vypráví tento příběh

Václav Teplý
„Kdybych se měl znova narodit, tak bych prosil Pána Boha, aby to bylo zase v komunismu.“
Václav Teplý pochází ze selské rodiny. Vystudoval stavitelství v Praze, kde se setkal s křesťanským řádem salesiánů. Jeho strýc Václav Čermák organizoval budování lokální buňky Křesťansko-demokratické strany a zapojil ho do svých aktivit. Státní bezpečnost ovšem toto uskupení odhalila, a tak byl roku 1955 spolu s dalšími zatčen a odsouzen na 12 let za velezradu a rozkrádání státního majetku.
Pobyt v temných a chladných celách mu přivodil onemocnění tuberkulózou. Roku 1960 byl propuštěn na amnestii a záhy kontaktoval salesiány. Tajně vystudoval teologii a v NDR byl roku 1968 vysvěcen na kněze. Poté několik let působil jako „stavební technik“ spolu s dalšími salesiány na faře v Trmicích, kde začali organizovat akce pro mládež. Trmickou salesiánskou komunitu ovšem státní orgány brzy rozpustily a Teplý se musel přestěhovat do Šluknova, kde se po získání státního souhlasu stal farářem.
Na sklonku roku 1989 byl jedním z organizátorů revoluce na Šluknovsku. „Jako křesťan jsem vždycky pro sametovou revoluci. Ta navíc ukázala světu, že zlo nemusím potírat zase jenom násilím. Protože jedno násilí tvoří další násilí – to máme zkušenosti z dějin. (…) Násilnější postup proti komunistům by si ti zlí lidé určitě nenechali líbit. To, že mohli ještě nějakou dobu existovat – vždyť ve Šluknově na mě chtěli donášet ještě dva měsíce po sametové revoluci – jim vyrazilo zbraň z rukou.“
Roku 1994 dosáhl částečné rehabilitace. Po autonehodě roku 1996 již nemohl farářskou službu vykonávat, a tak se přestěhoval do salesiánské komunity v Praze-Kobylisích.

Zdroj: Paměť národa a www.ceskateleize.cz/ct24/domaci/listopad89/teply/

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Zavřít komentáře

Komentáře (8)

 1. Díky za 2.sametku v Ústí. Nalezena ve 12:55 až po několika minutách, hledali jsme i podle fotky, ale neviděli jsme ji, tak jsme to zkoušeli jinde, pak se vrátili a najednou ji uviděli. Byla zakrytá, proto jsme ji zpočátku nenašli.
  Ještě jednou díky za zajímavý příběh a za obnovení projektu i v tomto roce.

 2. Děkuji za Sametku!!!
  Byl jsem první – po kačerovsku (geocaching) mám „FTF“ nález!!!
  Opravdu zajímavý příběh, je to výborný nápad, vlastně celý tento projekt!
  V loni jsem o něm vůbec nevěděl, až letos, se mi moje máma zmínila, že cosi zaslechla na ČT1 v Dobrém ránu!
  -Že prý mluvili o nějakých keškách :-)
  Hned jsem si to vyhledal on-line v archivu a byl mile překvapen, co se celího projektu týče…

Zanechte komentář