Vlajka na věži

Item image

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Sametka vypráví tento příběh

Vlajka na věži
V listopadových dnech roku 1989 zavlála na vrcholku třebíčské dominanty – věže kostela svatého Martina česká vlajka. Jedním z horolezců, kteří ji tam vyvěsili, na podporu sametové revoluce, byl Ota Materna. Zde je jeho vyprávění.

„Mě ani mým kamarádům komunistický režim moc neseděl. Vadilo nám hlavně to, že jsme byli sešněrováni skupinou lidí, která to tady všechno ovládala. Nemohli jsme se podívat za hranice a tak dál. S touto partou lidí jsme byli neustále v kontaktu, jezdili jsme na vandry, lézt po skalách…

V té době jsem dělal výškové práce. Přemluvili jsme předsedu JZD ve Studenci, aby nás vzal pod sebe a dal nám razítko. Když se to tak vezme, tak jsme vlastně byli svobodní. Sami jsme si sháněli práci a de facto jsme si dělali, co jsme chtěli. Pochopitelně jsme JZD z faktur odváděli nějaké částky, na kterých jsme byli domluvení. Už tenkrát kluci jako Zbyněk Němec, Petr Chmel, Milan Šťastný, jezdili do Prahy manifestovat.

Celou akci s vlajkou vymyslel myslím kamarád Standa Neumann, který i vlajku sehnal. Ostatní kluci zrovna nebyli v dosažení, a tak Standa zavolal mě, jestli bych ji tam nešel dát. Vzali jsme lana a veškeré horolezecké vybavení, kleště a dráty a vyrazili jsme. Už si přesně nepamatuji, kolik bylo hodin, ale vím, že se začínalo se stmívat.

Vylezli jsme do horní kupole a otevřeli jsme vikýř. Standa se v něm zajistil a já jsem si vzal do kapsy vlajku a další vybavení a lezl jsem nahoru. Na špičku věže jsem vlaku přidrátoval a ráno tam už hezky vlála.

Od lidí jsme měli jen pozitivní ohlasy. Zajímavé bylo, že se na nás neobrátila ani policie ani nikdo z komunistické strany. Asi už věděli, že cesta za svobodou je nezvratná. Vlajka tam vysela asi dva měsíce. A až byla větrem celá roztrhaná, tak jsme ji šli sundat.“

Ota Materna

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Zavřít komentáře

Komentáře (3)

Zanechte komentář