Vzpomínky pana Metyše

Item image

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Sametka vypráví tento příběh

Vzpomínky pana Metyše
Narodil se 4. listopadu 1932 v Litomyšli
Pochází z hudební rodiny, jeho otec byl farářem Československé církve husitské, znalcem díla Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, hrál na housle a violu)
Pan Metyš absolvoval následující vzdělání – 4 roky Obecná škola, 1 rok měšťanka, 6 let gymnázium, na vysokou školu nemohl → vyučil se elektrikářem. Až později si dálkově dodělal maturitu na elektrotechnické průmyslovce v Lanškrouně a stejně tak dálkově na VUT v Brně technickou kybernetiku.
Ve 40. letech byl členem organizace Junák, která byla v roce 1950 zrušena. Byl zatčen za šíření letáků a ilegálních tiskovin, byl souzen v litomyšlském monstrprocesu s rektorem Piaristické koleje Františkem Ambrožem Stříteským, ale protože byl mladistvý, tak dostal jen 3 roky
V roce 1958 se přestěhoval do Moravské Třebové, kde jeho otec působil již za Rakouska-Uherska. Karel Metyš zde získal zaměstnání jako elektrikář v moravskotřebovské Hedvě. V letech 1989 – 1992 působil jako učitel fyziky a elektrotechniky na jedné ze zdejších středních škol.
V listopadu 1989 se zúčastnil manifestace, kde se zastal náčelníka moravskotřebovského vojenského gymnázia, kterého nechtěli účastníci demonstrace pustit ke slovu. Karel Metyš si vzal mikrofon a řekl, že by to potom nebyla skutečná demokracie. Díky tomuto činu si ho všimli ostatní lidé a následně obdržel nabídku, stát se kvůli své autoritě předsedou místního Občanského fóra. Jeho členové Karel Tomášek, Eda Bösser, Ing. Marcela Kaňáková, Roman Novotný a Ing. Karel Metyš, Pavel Sikora se scházeli 1 x týdně na radnici na náměstí.
Rozhodnutím pléna Národního výboru byl Karel Metyš na počátku roku 1990 zvolen starostou. Jeho nejvýznamnějším počinem v této funkci bylo urychlení výstavby obchvatu rušné silnice I/35, který odvedl tranzitní dopravu mimo historické centrum města.
Dnešní době říká, že je rád, že dnes nemusí mít strach říci svůj názor. Osobně však nikdy neměl strach z komunistů a v roce 1989 obzvlášť ne. Je šťastný že má rodinu – manželku Dagmar a tři děti.

Zpracovaly Barbora Duží, Míša Valešová žákyně Integrované střední škola Moravská Třebová v rámci projektu Příběhy bezpráví.

Zdroj: projekt Příběhy bezpráví programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni, www.jsns.cz/naserevoluce.

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Zavřít komentáře

Komentáře (2)

Zanechte komentář