Vzpomínky paní Horčíkové

Item image

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Sametka vypráví tento příběh

Vzpomínky paní Horčíkové
Narozena roku 1947 v Trhovicích u města Jimramov. V roce 1975 se přestěhovala do Moravské Třebové. Pracovala v Okresním ústavu sociálních služeb Svitavy. Později vedoucí pečovatelské služby v Moravské Třebové, později se přidalo i Jevíčko.

Vstoupila do Československé strany socialistické kvůli výzvě 2000 slov, neměla totiž odvahu výzvu podepsat, také chtěla, aby komunistická strana neměla vůdčí úlohu, ta totiž rozhodovala o všem co se dělo. Kvůli vstupu do strany však měla strach o práci. Manžel paní Horčíkové také vstoupil do Československé strany socialistické, jelikož ho komunisté přemlouvali, ať se přidá k nim. Chtěli docílit změny v podobě svobodných voleb. Báli se Lidových milicí.

Na konci 80. let už proti komunistické moci polootevřeně vystupovali herci a další umělci. Velké riziko představovala StB, která získávala informace o lidech. Její příslušníci jim vyhrožovali. V roce 1989 už se komunisté nemohli spolehnout na pomoc z Ruska. Komunisté si začali hrát na demokracii. Paní Horčíková se stala členkou zastupitelstva, byla to doba nejistoty. Lidé měli komunistů dost, komunisté pomalu odstupovali, proto musely nastat volby. Po sametové revoluci se začali angažovat další strany a politici. V roce 1998 se paní Horčíková přestala aktivně věnovat politice.

Zpracovali Eduard Němec, Michal Hájek žáci Integrované střední škola Moravská Třebová v rámci projektu Příběhy bezpráví.

Zdroj: projekt Příběhy bezpráví programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni, www.jsns.cz/naserevoluce

Pro zobrazení GPS souřadnic a popisu umístění sametky se musíte registrovat

Zavřít komentáře

Komentář (1)

Zanechte komentář