Liberecký kraj

 • Item thumbnail

  Odsouzený za špionáž

  Ing. Petr Hauptmann se narodil 7. srpna 1946. Maminka pracovala jako úřednice, otec v roce 1953 odešel na Západ: „Po čase se vrátil jako agent chodec. Krátce na to ho zatkli, ale bližší podrobnosti neznám. Z papírů jsem zjistil, že ho zatkli na dohled od podniku Tesla Hloubětín, kde jsme bydleli. S foťákem, v němž nebyl film.“

 • Item thumbnail

  Na Housce jsem zažil nejkrásnější roky

  Mladý evangelický duchovní Svatopluk Karásek byl počátkem 70. let zbaven státního souhlasu s výkonem duchovní služby. Jeho manželka Stáňa tehdy pracovala jako psycholožka v Lobči. Karáska na nátlak StB odmítli přijmout na místo krmiče v okolních JZD, zaměstnání nakonec překvapivě našel na nedalekém hradě Houska, kde měla toho času depozitář univerzitní knihovna.

 • Item thumbnail

  Alexandr Kliment

  Alexandr Kliment (30. ledna 1929, Turnov) je český prozaik, básník a dramatik. Za normalizace byl postižen zákazy činnosti. Signatář Charty 77.

 • Item thumbnail

  Josef Kordík

  Josef Kordík (1. srpna 1948, Jilemnice) je český římskokatolický kněz. První část svého života prožil v litoměřické diecézi, stal se chartistou, přišel o státní souhlas a byl podmínečně odsouzen komunistickým režimem. Po roce 1989 působí v hradecké diecézi a je zároveň vězeňským kaplanem ve Valdicích.

 • Item thumbnail

  Ladislav Lis

  JUDr. Ladislav Lis (24. dubna 1926 Mlaka – 18. března 2000 Sosnová) byl český a československý politik, v 50. letech předseda ČSM, v roce 1968 funkcionář KSČ v Praze, za normalizace disident, signatář a v roce 1982 také mluvčí Charty 77, po sametové revoluci poslanec Sněmovny národů Federálního shromáždění za Občanské fórum, později za Občanské hnutí.

 • Item thumbnail

  Hrozil jsem tanku pěstičkou

  Nad ránem 21. srpna 1968 vzbudilo Jana Kovanice dunění letadel. O okupaci Československa armádami vojsk Varšavské smlouvy se doslechl brzy ráno z rozhlasu. Tehdy sedmnáctiletý student doma u přijímače dlouho nevydržel, popadl kolo a jel do města: „Přijížděl jsem od Ruprechtic po Rumjancevově ulici, která vede přes most k Divadlu F. X. Šaldy.

 • Item thumbnail

  Václav Havel v Liberci v roce 1968

  Vpád vojsk členských zemí Varšavského paktu do Československa v noci z 20. na 21. srpna 1968 namířený proti politice uvolňování komunistického režimu známé jako Pražské jaro, zastihl Václava a Olgu Havlovi u jejich libereckých přátel. Na odpor tankům a po zuby ozbrojeným vojákům se v následujících hodinách a dnech vzedmula po celém Československu nejprve spontánní a poté i organizovaná vlna nenásilného a kreativního odporu.

 • Item thumbnail

  Zájezd za svobodou (Liberec)

  Hraniční přechod v Hatích patřil před rokem 1989 mezi nejvytíženější silniční přechody na československo-rakouské hranici. Když tudy v roce 1966 projížděl s turistickým zájezdem Jiří Henych, zažíval chvíle úzkosti a napjatého očekávání. Plánoval totiž, že se do Československa s ostatními účastníky zájezdu již nevrátí. Na svůj útěk se dlouho připravoval.