Olomoucký kraj

 • Item thumbnail

  Tam to nikdo nehlídal

  Rudolf Bereza se na Borůvkové hoře v srpnu 1987 zúčastnil setkání polských a československých disidentů. Setkání členů československých občanských iniciativ a polské Solidarity organizovala polská strana a došlo při něm k navázání úspěšné spolupráce mezi těmito skupinami. Rudolf Bereza vzpomíná, že byl velmi překvapen, jak dobře měli polští disidenti vše zorganizované.

 • Item thumbnail

  Ivan Langer

  Zapojil jste se do aktivní politiky? Případně, že ano, co vám to přineslo?
  Ano. Přineslo mi to možnost pokračovat ve změnách, se kterými jsme v listopadu 89 na náměstích začali.

 • Item thumbnail

  Připravovali jsme malou sněhovou kuličku

  V roce 1987 vydala Charta 77 ke svému desátému výročí dokument nazvaný Slovo ke spoluobčanům, v němž vyzývala lidi k aktivní účasti v boji za demokracii. Rudolfa Berezu a Tomáše Hradilka to motivovalo k několika velmi odvážným akcím.

 • Item thumbnail

  Vít Pohanka

  Zapojil jste se do aktivní politiky? Případně, že ano, co vám to přineslo?
  Hodně jsem s tou myšlenkou koketoval a po dlouhém váhání jsem v roce 1992 podal přihlášku do Občanské demokratické aliance. Byl to vážně a upřímně myšlený pokus zapojit se do politického dění, ale zemřel mlád.

 • Item thumbnail

  Pane prezidente, tito lidé jsou nevinní

  V říjnu 1981 stanul Rudolf Smahel společně se svými čtyřmi přáteli před Okresním soudem v Olomouci. V zinscenovaném procesu byli kvůli vydávaní samizdatů obviněni z nedovoleného podnikání. Informace o případu se dostaly na Západ a Rudolf Smahel vzpomíná, že jejich soud se stal nejsledovanějším politickým procesem toho roku v západní Evropě.

 • Item thumbnail

  Mysleli si, že jde o cvičení

  Dne 22. srpna 1968 vjela do Olomouce těžká bojová technika okupačních vojsk Varšavské smlouvy. František Pachman se tehdy vypravil za velitelem sovětského obrněného vozidla stojícího u hlavní pošty v centru města. Velmi dobře ovládal ruštinu, a tak se mu snažil vysvětlit, že se nejedná o cvičení, jak se velitel mylně domníval, ale o okupaci.

 • Item thumbnail

  Rozhovor s tatínkem

  Projekt Naše revoluce zpracovali studenti Základní a mateřské školy s polským jazykem vyučovacím z Karviné pod vedením Tomasze Smilowskiho, Dariny Cieślarové a Ewy Cielecké.

 • Item thumbnail

  Jaroslav Vrbenský

  „Aby lidé dělali pořádně svou práci a měli také na mysli druhé.“
  I přes přísná omezení v oblasti vydávání literatury v 70. a 80. letech oficiálně vycházely některé hodnotné tituly, které nebyly zcela v souladu s tehdejší ideologií, a to především prostřednictvím nakladateství Vyšehrad.

 • Item thumbnail

  Ať si poradí

  Když se Tomáš Hradílek někdy v druhé polovině osmdesátých let chystal na jednu z disidentských akcí, byl zadržen příslušníky StB na vlakovém nádraží v Lipníku nad Bečvou. Signatář Charty 77 Hradílek byl na malém městě mnohem více pod kontrolou než disidenti v Praze a před každou protirežimní akcí byl sledován.

 • Item thumbnail

  František Srovnal

  „My jsme už nevěřili, že komunismus padne. Jen jsme tajně doufali.“
  František Srovnal se narodil v roce 1947. Rok po jeho narození režim ukradl jeho otci obchod v Zábřehu, což determinovalo budoucí rodinný vztah ke komunismu.