Pardubický kraj

 • Item thumbnail

  Erwin Kukuczka

  V roce 1974 se Erwin Kukuczka oženil a následoval svoji manželku na faru do Hostinného, kde pracoval jako ošetřovatel. Začal publikovat i v oficiálním tisku CČSH – v Českém zápasu nebo Blahoslavu, již v polovině šedesátých let přispíval i do Třineckého hutníku.

 • Item thumbnail

  Jarmila Stibicová

  Po odchodu ze školy pracovala jako uklízečka na poloviční úvazek, soukromě vyučovala angličtinu – jako svobodné zaměstnání na povolení MěNV. Po druhé svatbě (první manželství skončilo rozvodem) zanechala uklízení a zůstala jen jako žena v domácnosti a ve svobodném povolání jako učitelka jazyků.

 • Item thumbnail

  Karel Bartošek

  Karel Bartošek (30. června 1930 Skuteč – 9. července 2004 Paříž) byl český a po emigraci francouzský historik a publicista, jeden ze spoluautorů Černé knihy komunismu.

 • Item thumbnail

  John Bok

  John Bok (24. října 1945, Pardubice) je český politický aktivista. Narodil se v rodině československého válečného pilota ve Velké Británii Bedřicha Boka a Angličanky Florence Mary Spence, jež za války působila u britského letectva, křestní jméno dostal po anglickém dědečkovi.

 • Item thumbnail

  Zdeněk Mlynář

  Zdeněk Mlynář, rodným jménem, které užíval do roku 1945 Zdeněk Müller, (22. června 1930, Vysoké Mýto – 15. dubna 1997, Vídeň) byl český právník, politik, signatář Charty 77, pedagog, vědec a politolog.

 • Item thumbnail

  Jan Tesař

  Jan Tesař (1933 Skuteč) je český esejista, historik, disident a prvosignatář Charty 77. V roce 1956 absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1956 nastoupil do Vojenského historického ústavu, odkud byl v roce 1958 vyhozen z politických důvodů, dva roky se jako nezaměstnaný zabýval studiem historie lidových soudů v Čechách, následovalo zaměstnání v muzeu v Pardubicích, v roce 1961 se vrátil do VHÚ.

 • Item thumbnail

  Vzpomínky pana Metyše

  Pan Metyš absolvoval následující vzdělání – 4 roky Obecná škola, 1 rok měšťanka, 6 let gymnázium, na vysokou školu nemohl → vyučil se elektrikářem. Až později si dálkově dodělal maturitu na elektrotechnické průmyslovce v Lanškrouně a stejně tak dálkově na VUT v Brně technickou kybernetiku.

 • Item thumbnail

  Vzpomínky paní Horčíkové

  Narozena roku 1947 v Trhovicích u města Jimramov. V roce 1975 se přestěhovala do Moravské Třebové. Pracovala v Okresním ústavu sociálních služeb Svitavy. Později vedoucí pečovatelské služby v Moravské Třebové, později se přidalo i Jevíčko.

 • Item thumbnail

  Hej Gusto

  „Přišel telegram z Moskvy dneska k nám, že sám Leonid u zdi bude hnít. A v sovětu nejvyšším velký zmatek zavlád tím: ,Kdo teď bude dosazen?‘…“ Tato parodie na Rybovu mši zazněla na univerzitě v Halle v přísné a ideologicky pevné NDR. Na tamní Vysoké škole zemědělské studovala skupina Čechů, z nichž Pavel Křivka sestavil pěvecký sbor.

 • Item thumbnail

  Odvěcí rivalové se spojili proti režimu

  Hradec Králové – V prosinci 1989 Hradec s Pardubicemi téměř propojil lidský řetěz, stavěly se zdi z krabic a padaly sochy vůdců.
  Významné prosincové události roku 1989 začaly v krajské metropoli nedělí 3. prosince. Ve východních Čechách se toho dne odehrála neopakovatelná událost. Tradiční rivalové se spojili na protest proti komunistickému režimu.