Plzeňský kraj

 • Item thumbnail

  Příběh indiána

  Nejenom vůle, podpora rodin a přátel mohly pomáhat před dvaceti roky disidentům při střetech s komunistickou mocí. Já sám jsem poznal, že proti strachu z tajné policie StB může zabrat i starý indiánský příběh.

 • Item thumbnail

  Daniel Kroupa

  V prosinci roku 1976, když jeho žena čekala už třetí dítě a byla v pokročilém stadiu těhotenství, nemohl docházet do společností, kde se Charta připravovala. Když se manželka vrátila z porodnice, přišel je navštívit Martin Palouš a přinesl čerstvý dokument Charty 77 – a Daniel Kroupa ji hned zatepla podepsal.

 • Item thumbnail

  Jiří Suchý

  Divadelník, skladatel, textař a spisovatel Jiří Suchý se narodil 1. října 1931 v Plzni. V roce 1958 stál u zrodu Divadla Na zábradlí a o rok později v roce 1959 spolu se svým blízkým spolupracovníkem Jiřím Šlitrem založil divadlo Semafor, které se zásadním způsobem zapsalo do historie českého divadla i populární hudby.

 • Item thumbnail

  Zdeněk Bonaventura Bouše

  Zdeněk Bonaventura Bouše (16. května 1918 Plzeň – 16. dubna 2002 Praha), přáteli nazývaný Bony, byl teolog a liturgista, františkán, překladatel liturgických textů, ekumenicky smýšlející průkopník liturgické obnovy po Druhém vatikánském koncilu, signatář Charty 77.

 • Item thumbnail

  František Derfler

  František Derfler (12. února 1942 v Plzni) je český herec, divadelní organizátor, divadelní pedagog. Po absolutoriu na brněnské JAMU v roce 1964 působil nejprve v pražském Divadle Jiřího Wolkera (1964–1975), poté do roku 1980 působil v brněnském Divadle Husa na provázku.

 • Item thumbnail

  Jiří Šašek

  Jiří Šašek (3. září 1938 Břasy – 22. listopadu 1990 Plzeň) byl český a československý disident, signatář Charty 77, po sametové revoluci politik a poslanec Sněmovny lidu za Občanské fórum.

 • Item thumbnail

  Václav Pták

  Pan Václav Pták působil v 50. letech v ilegálních katolických kruzích, byl členem několika utajených hnutí. Poté, co byla jejich činnost odhalena, byl na rok a půl odsouzen za podvracení republiky.

 • Item thumbnail

  Sametová revoluce v Horažďovicích

  Tématem sametové revoluce se zabývali studenti Základní školy Blatenská v Horažďovicích pod vedením pedagožky Šárky Zeithamlové v rámci projektu Příběhy bezpráví.

 • Item thumbnail

  Spojky dokázaly procházet mřížemi

  V roce 1972 nastoupil Ivan Binar k výkonu trestu do věznice na Borech. Byl odsouzen za některé své umělecké aktivity, které podle soudu ohrožovaly socialistické zřízení. Političtí vězni, k nimž patřil i Binar, byli na Borech umísťováni na cely s běžnými kriminálními trestanci.

 • Item thumbnail

  Tři dny v plzeňském rozhlase

  Jan Málek byl zaměstnanec Československého rozhlasu v Plzni v letech 1963 až 1976 jako hudební režisér. V horkých srpnových dnech roku 1968, kdy přišla vojska Varšavské smlouvy a rozprášila snahy Dubčekovy vlády o demokratizaci Československa, byl v práci nepřetržitě.