Středočeský kraj

 • Item thumbnail

  Revoluce v klubovně

  Po pětadvaceti letech mám nárok mít všechny ty děje listopadu a prosince 1989 už trošku rozmlžené.
  Obrysyale zůstávají – a snad i vzpomínka na nálady, chutě, bouřlivé nadšení z konce bolševického režimu. A na to krásné, neopakovatelné odhodlání třiadvacetiletého mládence něco měnit, organizovat, být u toho, když se v malém městečku nad Vltavou mění dějiny.

 • Item thumbnail

  Václav Havel

  Václav Havel (5. 10. 1936 – 18. 12. 2011) byl český dramatik, esejista, kritik komunistického režimu a později politik. Byl devátým a posledním prezidentem Československa (1989–1992) a prvním prezidentem České republiky (1993–2003).

 • Item thumbnail

  Jiří Brabec

  PhDr. doc. Jiří Brabec, CSc., (28. října 1929 Kněževes) je český literární kritik a historik. Po maturitě na tzv. dělnické přípravce absolvoval Filosofickou fakultu UK, obor čeština a historie. Roku 1955 nastoupil do Ústavu pro českou literaturu, kde pracoval až do roku 1971, kdy byl nucen z politických důvodů odejít.

 • Item thumbnail

  Luboš Dobrovský

  Luboš Dobrovský, rodným jménem Luboš Hamerschlag, (3. února 1932 Kolín) je novinář a politik židovského původu, překladatel z ruštiny a polštiny, bývalý federální ministr obrany a v období 1992 až 1996 kancléř prezidenta Václava Havla.

 • Item thumbnail

  Ludmila Jankovcová

  Ludmila Jankovcová (8. srpna 1897 Kutná Hora – 5. září 1990 Praha) byla česká a československá politička Československé sociální demokracie, po roce 1948 Komunistické strany Československa, poválečná poslankyně Ústavodárného Národního shromáždění, Národního shromáždění ČSR a Národního shromáždění ČSSR a ministryně vlád Československa. Po roce 1968 pronásledovaná, signatářka Charty 77.

 • Item thumbnail

  Poslední politickej na Bytízu

  František Stárek – Čuňas seděl na Bytízu počátkem 80. let. Jeho spoluvězni byli obyčejní kriminálníci, „bytaři“, kteří vůbec nedovedli pochopit, za co je zavřený. „V 80. letech už se v kriminále nedalo nic naučit, leda tak odemykat fabky,“ srovnává Čuňas 50. a 80. léta z pohledu politického vězně.

 • Item thumbnail

  Vždyť vy jste okupanti

  Ladislav Kovařík jako podplukovník Československé lidové armády zažil v srpnu 1968 na vojenském letišti v Čáslavi invazi vojsk Varšavské smlouvy. „Bylo to velmi nepříjemné. My s tím okupujícím útvarem měli družbu a tito nás přišli okupovat! Byli jsme z toho celí přepadlí,“ vzpomíná na příjezd cizích vojsk na letiště Ladislav Kovařík, který dodává, že okupující vojáci nevěděli, jaký je jejich pravý účel v Československu.

 • Item thumbnail

  Dodržujte předepsané dávkování!

  Když náměstím VŘSR v Příbrami otřásla dne 23. srpna 1978 mohutná detonace, pomyslil si Ondřej Stavinoha, že ten permonex trochu předávkoval. Dvouapůlmetrová bronzová socha Klementa Gottwalda ležela roztržená v rozkroku kus od svého podstavce, to bylo v pořádku. Ale vysklená výloha naproti a vyražená okna nad ní představovaly nechtěný bonus.

 • Item thumbnail

  Stanislav Devátý

  Stanislav Devátý (* 8. června 1952 Gottwaldov) je český advokát, bývalý disident, signatář Charty 77 a politik, po sametové revoluci československý poslanec Sněmovny národů Federálního shromáždění za Občanské fórum, později za ODS a v 90. letech ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS).

 • Item thumbnail

  Staré šachy

  Moje babička mi přivezla šachy. Je to tátova máma a mám ji moc rád. Šachy jsou staré. Jsou dřevěné a magnetické. Figurky jsou taky dřevěné s magnetem. Krabička na figurky je i šachovnice. Prý to jsou cestovní šachy. A babička říká, že procestovaly kus světa. To je asi pravda, protože s námi cestují v karavanu a my tedy jezdíme hodně a daleko.