Ústecký kraj

 • Item thumbnail

  Kapela

  Rok 1989 začal pro mě a moji kapelu ŠANOV 1 poměrně zostra, dvěma koncerty v Praze v době Palachova týdne, a je jasný, že jsme se šli podívat, jak to na Václaváku vypadá. A hned jsme první den dostali dávku z kropicího vozu.

 • Item thumbnail

  Čistý vzduch

  Protikomunistickou revoluci 17. listopadu v roce 1989 v Praze předcházely o šest dní dříve v Teplicích protesty proti smogové situaci. Na severu lidé demonstrovali za čistý vzduch a o pár dní později na ně navázaly pražské události.

 • Item thumbnail

  Jana Petrová

  Jana Petrová, rozená Jana Pacholíková, později provdaná Jana Marcová (* 16. září 1966 Šternberk), ječeská podnikatelka, lobbistka, bývalá československá disidentka, politička, po sametové revoluci poslankyně Sněmovny lidu a Sněmovny národů Federálního shromáždění za Občanské fórum, později za Občanskou demokratickou stranu.

 • Item thumbnail

  Ivan Dejmal

  Ivan Dejmal (17. října 1946, Ústí nad Labem – 6. února 2008, Praha) byl český politik a ekologický odborník.

 • Item thumbnail

  Dana Němcová

  Dana Němcová (14. ledna 1934 Most) je česká psycholožka, kritička a disidentka komunistického režimu, jedna z prvních signatářek Charty 77, v níž později také vykonávala roli mluvčí a spoluzakladatelka Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.

 • Item thumbnail

  Josef Vondruška

  Josef Vondruška (18. dubna 1952, Bohušovice nad Ohří, Československo) je český básník, prozaik a hudebník. V lednu roku 1977 podepsal Chartu 77. Sepsal kroniku skupiny Plastic People of the Universe. Hrál také se skupinou Umělá hmota. V roce 1980 emigroval do Rakouska a následně do Sydney v Austrálii. V roce 1992 se vrátil zpět do Česka.

 • Item thumbnail

  Václav Malý

  V roce 1976 byl pan Malý vysvěcen na kněze, ale povolení k vykonávání duchovního povolání mu bylo v souvislosti s podpisem Charty 77 odebráno a byl nucen se živit jako topič.

 • Item thumbnail

  Alexandr Vondra

  Alexandr „Saša“ Vondra se na narodil 17. srpna 1961 v Praze. V letech 1979 až 1984 studoval geografii na Přírodovědecké fakultě University Karlovy v Praze. Promoval v roce 1984 diplomovou prací, která se zabývala geomorfologickými poměry Polomených hor mezi Úštěkem a Dubou. O rok později získal na téže fakultě doktorát přírodních věd.

 • Item thumbnail

  Václav Teplý

  „Kdybych se měl znova narodit, tak bych prosil Pána Boha, aby to bylo zase v komunismu.“
  Václav Teplý pochází ze selské rodiny. Vystudoval stavitelství v Praze, kde se setkal s křesťanským řádem salesiánů. Jeho strýc Václav Čermák organizoval budování lokální buňky Křesťansko-demokratické strany a zapojil ho do svých aktivit.

 • Item thumbnail

  Nic přede mnou neříkejte

  Když Alois Kánský nastoupil do semináře v Litoměřicích, byla zdejší teologická fakulta ovládána hlavně kněžími, kteří byli sdružení v prorežimní organizaci Pacem in terris. „Byl nekonečný boj s těma ‚pacákama‘ a s estébákama, ale byla tam sranda.“ Za projev, který na sjezdu Pacem in terris přednesl, jej chtěli vyhodit ze školy.