Vysočina

 • Item thumbnail

  Vlajka na věži

  V listopadových dnech roku 1989 zavlála na vrcholku třebíčské dominanty – věže kostela svatého Martina česká vlajka. Jedním z horolezců, kteří ji tam vyvěsili, na podporu sametové revoluce, byl Ota Materna. Zde je jeho vyprávění.

 • Item thumbnail

  Ladislav Dvořák

  Ladislav Dvořák (1. prosince 1920, Krásněves u Velkého Meziříčí – 22. června 1983, Rokycany) byl český básník a spisovatel, autor literatury pro děti.

 • Item thumbnail

  Kamila Moučková

  Kamila Moučková rozená Nová (8. dubna 1928 Jihlava) je česká televizní a rozhlasová hlasatelka a moderátorka. Žena, jež jako vůbec první v roce 1968 ohlásila z obrazovky někdejší Československé televize invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Dne 12. dubna 2008 byla uvedena do Dvorany slávy TýTý.

 • Item thumbnail

  Růžena Vacková

  Růžena Vacková (23. dubna 1901 Velké Meziříčí – 14. prosince 1982 Praha) byla česká teoretička a historička umění, divadelní kritička a pedagožka, věnovala se také archeologii.

 • Item thumbnail

  Josef Zvěřina

  Prof. ThDr. Josef Zvěřina (3. května 1913 Střítež – 18. srpna 1990 Nettuno, Itálie) byl český římskokatolický kněz, teolog, historik umění, filozof a vysokoškolský pedagog.

 • Item thumbnail

  Rozhovor s otcem

  „Po listopadu 1989 jsme se nejprve účastnili demonstrací ve větších městech, hlavně v Brně a v Praze. Ve Žďáře v horní části náměstí nabyly demonstrace na důrazu ve chvíli, kdy přišli zaměstnanci ze ŽĎASu. Souběžně probíhaly individuální akce, jako například odstranění hvězdy z OV KSČ a odstraňování některých názvů ulic, zejména Leninova – dnešní Nádražní.

 • Item thumbnail

  Všechno mi říkalo: Nevracej se do Československa!

  Po sovětské okupaci Československa se Haně Jechové podařilo získat místo na Pařížské univerzitě, Sorbonně. Neváhala a v roce 1969 odjela. Byla v té době už uznávanou odbornicí na slovanské literatury a překladatelkou. Po čtyřech letech, kdy se dokonce na Sorbonně habilitovala a získala velký doktorát, který jí otvíral dveře, ale zesílil tlak z domova.

 • Item thumbnail

  První tank

  Herec Pavel Landovský vzpomíná na jednu ze svých návštěv proslulé vinárny Bystrica na Národní třídě. Společnost mu tehdy dělal mimo jiné Karel Gott. Rušil je hluk, domnívali se, že jde o nějakou hlasitou rozhlasovou hru: „Já jsem říkal: ,Zacpěte tomu hubu, vždyť tady pijem…‘ A najednou Karel Gott říká: ,To není hra, to je nějaký pásmo.‘ A to už jsme slyšeli, jak sem jedou.

 • Item thumbnail

  Příběh z gymnázia Česká

  „V době revoluce mi bylo patnáct let. Byl jsem v druhém ročníku gymnázia v Havlíčkově Brodě. Byl jsem napůl dítě, napůl dospělý, což si myslím, že pro mě bylo klíčové. Ne úplně všem věcem jsem mohl rozumět, ale zase jsem byl už natolik při vědomí, že si tu dobu pamatuji.“

 • Item thumbnail

  Jaroslav Med

  Pochází z konzervativní rodiny, děd byl krejčím, otec podnikal. Všechno dohromady znamenalo, že Jaroslav Med neměl vyhovující kádrový profil a celý svůj život se potýkal s šikanou režimu, který mu nechtěl dovolit se věnovat jeho životní vášni – literatuře. Přesto se mu podařilo vystudovat knihovnictví a bohemistiku v Praze.