O projektu

Zajímáte se o historii? Líbí se vám toulky přírodou? Máte rádi dobrodružství? 

Tak právě pro vás byly od 21. srpna do 17. listopadu 2015 Sametky.

62_65877_Daniel Kroupa_4

Projekt Sametky je dobrodružná hra s příběhy inspirovaná geocachingem. První ročník se uskutečnil na podzim 2014 jako připomenutí 25. výročí Sametové revoluce. Slovo Sametky vzniklo ze slovního spojení „Sametové vzpomínky“ a „Sametové kešky“ a připomíná vyvrcholení boje za svobodu a demokracii v listopadu 1989. V roce 2015 hra proběhla pod názvem Od srpna k listopadu. V letošních sametkách byly příběhy, které se váží k událostem od srpna 1968 do listopadu 1989 a osobnostem, které v průběhu těchto událostí sehrály svou roli na cestě naší země ke svobodě a demokracii. Ukryto bylo 155 schránek s příběhy, které bylo možné hledat podle popisu nebo s pomocí GPS navigace po celé České republice. Každá schránka má podobu plastové krabičky s bločkem a příběhem.

Kdo za Sametkami stojí?

Organizátorem projektu je Česká rada dětí a mládeže, která zastřešuje více než stovku dětských a mládežnických organizací v České republice.

Projekt finančně podpořilo Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy.

Za příběhy letošních sametek vděčíme projektu Místa paměti národa společnosti Post Bellum, archivu Knihovny Václava Havla, projektu Příběhy bezpráví společnosti Člověk v tísni, projektu Muzeum v krabičce spolku Zapomenutí, Hradeckému deníku, deníku Právo a řadě pamětníků.

Odměny pro hráče věnovali organizace a společnosti (v abecedním pořadí) Aligator, Antikomplex, Centrum občanského vzdělávání, Coody Outdoor, Dinodarky.cz společnosti Dinotoys, Evropská karta mládeže, Fann,  Knihovna Václava Havla, MINDOK, Místa paměti národa společnosti Post Bellum, Meva, Play across Prague, projektu Příběhy bezpráví společnosti Člověk v tísni, Stabilo.   

Mediálním partnerem byl regionální Deník. Novinky o sametkách přinášel zpravodajský server adam.cz, redakčně nás podporoval portál Moderní dějiny a Borovice.cz.

Prostor pro propagaci nám poskytl Dopravní podnik Hlavního města Prahy.

Speciální dík patří dobrovolníkům, kteří ukládali sametky do jejich úkrytů, pomáhali po celou dobu hry s jejich údržbou a v současné době sametky stahují.

Jak to probíhalo?

Hra trvala od 21. srpna do 17. listopadu 2015. Slavnostní vyhlášení výherců proběhlo ve čtvrtek 26. listopadu v divadle Ponec v Praze.